Kategoriler
Java

JDK, JRE ve JVM Nedir?

Java ile yazdığımız program JDK yardımı ile geliştirilir ve derlenir. Sonra hangi işletim sisteminde çalıştırılırsa, JVM ile o platform için makine koduna yorumlanır.

JDK, JRE ve JVM Nedir? Sorularını kısa ve basit şekilde anlatmayan çalıştım. JDK Nedir? JRE Nedir? JVM Nedir? Başlıklarını güzel bir şekilde özetleyen şu görseli inceledikten sonra, yazıyı okumadan her şeyi anlayacağınıza eminim.

JDK Nedir? JRE Nedir? JVM Nedir?

JDK (Java Development Kit) Nedir?

Java dilinde programlama ve derleme yapabilmek için gerekli kütüphaneleri, JRE ve JVM’i bünyesinde barındıran yazılımdır.

JRE (Java Runtime Enviroment) Nedir?

Java dilinde programlanmış ve derlenmiş bir kodun çalışabilmesi için gerekli kütüphaneleri ve JVM’i de bünyesinde barındıran yazılımdır.

JVM (Java Virtual Machine) Nedir?

JVM, derlenmiş olan programı hangi işletim sisteminde çalışacaksa o işletim sisteminin anlayacağı şekilde; o anda yorumlayarak makine koduna çevirir ve çalışmasını sağlar.

java-nedir_jdk-nedir_jre-nedir_jvm-nedir
JDK Nedir? JRE Nedir? JVM Nedir?

Programlama dilleri ikiye ayrılır. Java ve diğerleri demeyeceğim merak etmeyin. Derlenen ve yorumlanan diller. Derlenen diller için C, C++, C# ve Java’yı; yorumlanan diller için de Python, PHP, JS gibi dilleri örnek gösterebiliriz.

Derleyici(Compiler) Nedir?

Derlenen dillerde, yazılan programları bir kez bilgisayarların anlayacakları dile -makine koduna- çevirmek için derleyici(compiler) denilen özel yazılımlar kullanır. Derleyici programı bir kere makine koduna çevirir, çalıştırılabilen(executable) -.exe- bir çıktı üretir ve program doğrudan çalıştırılır.

Yorumlayıcı(Interpreter) Nedir?

Yorumlanan dillerde ise yazılan programları, her çalıştırıldığında çalışma zamanı esnasında bilgisayarların anlayacakları dile -makine koduna- çeviren özel yazılımlar kullanılır. Bu durumda derleme çalışma esnasında yapılır.

O nedenle büyük veya karmaşık işlemlerde derlenen diller tercih edilir. Bu hem performans hem de çalışma zamanında hata alma gibi sorunların önüne geçer.

Şimdi gelelim Java’ya. Java hem derlenen hem de yorumlanan bir dildir. Java bir kere yaz her herde çalıştır sloganıyla ortaya çıkmıştır ve platformdan bağımsız olarak üzerinde JVM olan her işletim sisteminde çalışır. Yani önce yazdığımız program JDK yardımı ile derlenir. Sonra o hangi işletim sisteminde çalışacaksa o platform için JRE ve JVM yardımı ile yorumlanır.

Özet olarak:

  • Java’da derleme ve yorumlama süreçlerinin ikisi de vardır.
  • Java ile yazılmış kod , JDK (Derleyici/Compiler) tarafından bayt kodlarına dönüştürülür.
  • Bayt kodlar daha sonra JVM tarafından makine koduna dönüştürülür.
  • Makine kodu doğrudan işlemci (CPU) tarafından yürütülür.
java-jdk-jre-jvm-nedir
Özet:JDK Nedir? JRE Nedir? JVM Nedir?

JVM’i tek başına indirip kullanamazsınız zaten. Ya geliştirme yapmak için JDK ile ya da çalıştırmak için JRE ile birlikte indirilir. Günümüzde uJVM’i tek başına indirip kullanamazsınız zaten. Ya geliştirme yapmak için JDK ile ya da programı çalıştırmak için JRE ile birlikte indirilir.

Günümüzde uygulamalar web ve cloud tabanlı ve tarayıcı üzerinden erişiliyor. Artık appletler falan da eskidi ve kullanılmıyor. O yüzden son kullanıcının uygulamayı çalıştırmak için JRE ortamına da ihtiyacı kalmıyor. Geliştirme sırasında localimizde yaptığımız gibi doğrudan sunucu üzerinde Oracle JDK veya Oracle Open JDK gibi bir JDK platformu kuruluyor. Başka bir sürü JDK platformu da mevcuttur ama en yaygın kullanılanlar bunlardır.

JVM konusunu daha detaylı bir şekilde ele almaya çalışacağım ve JVM Nasıl Çalışır? yazımda biraz daha teknik ilgi vermeye çalışacağım.

Bir Cevap Yazın