2. Spring Boot – Merhaba Dünya Örneği

-

2. Bölüm: Spring Boot ile proje oluşturma konusunu inceleyeceğiz. Spring Web ile REST API üzerinden, klasik bir “Merhaba Dünya” çıktısı alacağız.

Spring Boot Nedir? adlı girizgah yazımı okuyarak daha iyi bir giriş yapabilirsiniz.

Spring Boot Projesi Oluşturma

‌Gereksinimler:

Uygulama Oluşturma Seçenekleri:

Spring Boot tabanlı projenizi oluşturmak için birkaç yöntem vardır.

 • IDE ile oluşturma: Eclipse Spring Tool Suite (STS) ve IntelliJ içerisinden, projede kullanılacak bileşenler seçilerek kolayca oluşturabilir.
 • Maven veya Gradle ile oluşturma: Doğrudan bir maven projesi oluşturulup, eklenen bağımlılık ve bileşenler pom.xml üzerinden indirilebilir. Aslında, IDE ile oluşturma da arka planda bunu yapmaktadır.
 • Spring Initializr ile oluşturma: start.spring.io sayfasında, projede kullanılacak bileşenleri ekleyerek bir maven (pom.xml) dosyası veya bir zip dosyası olarak indirebilir.

Her biri ile de örnek olması açısından burada IDE (Eclipse Spring Tool Suite (STS)) üzerinden gideceğiz. İlerleyen bölümlerde Spring Initializr ile oluşturacağız.

Merhaba Dünya Örneği:

1. New > Spring Boot Project sekmesinden uygulama oluşturulur.

2. Açılan pencereden, projede kullanılacak bileşenler seçilir. Basi bir örnek yapacağımız için şu anda sadece Spring Web (Spring Web MVC) kullanılacak. Uygumalanın temel bileşenleri seçilip, finish’e tıklandığında işlem tamamlanır. Maven, arka planda seçtiğimiz bileşenleri indirir ve kullanıma hazır hale getirir.

3. Projeye sağ tıklayıp, Run As > Spring Boot App ‘i seçerek çalıştırılır.

Oluşturulan uygulamadaki main metodunu barındıran sınıf üzerinde @SpringBoootApplication anotasyonu hazır olarak gelmektedir. Bu sınıf, bütün diğer paket, sınıf ve bağımlılıkları algılayarak uygulamayı çalıştırılacak olan sınıftır. Spring Boot’ta, Spring Framework’teki klasik xml ayarları yerine annotasyonlar kullanılmaktadır.

@SpringBootApplication
public class Application {

  public static void main(String[] args) {
    SpringApplication.run(Application.class, args);
  }

 }

@SpringBoootApplication: Spring Boot’un otomatik yapılandırma mekanizmasını etkinleştirir ve hazır olarak gelir.

Başlangıçta hiç gerekmeyecek ve anlamayacaksınız da belki ama kullanılan bazı önemli notasyonları da örnek olması amacıyla aşağıda açıklamaya çalıştım:

@ComponentScan: Oluşturduğunuz komponentlerin otomatik algılanması ve yapılandırılmasını sağlar.

@EnableAutoConfiguration: İstemediğiniz belirli otomatik yapılandırma sınıflarını aşağıdaki örnekte gösterildiği gibi exclude özelliğini kullanarak devre dışı bırakmaya yarar.

@Configuration: Fasulye(bean)’leri kaydetmeye veya ek yapılandırma sınıflarını uygulamaya tanıtmaya ve içe aktarmaya yarar.

@Configuration
@EnableAutoConfiguration(exclude={DataSourceAutoConfiguration.class})
public class MyConfiguration {
}

4. Son olarak, örnek niteliğinde basit bir Controller oluşturuyoruz.

5. Klasik bir Merhaba Dünya çıktısı ile bu kısmı sonlandırıyoruz.

Bir sonraki yazımda, bilinmesi gereken kavramları, mimariyi anlatmaya çalışacağım.

Share this article

Recent posts

9. Spring Boot – Yayına Alımı

9. Bölüm: Bu bölümde uygulamayı derlemeyi ve yayına inceleyeceğiz. Bu bölüm, bu serinin son yazısıdır. Faydalı olması dileği ile.. Başarılar dilerim.

8. Spring Boot – Swagger Kullanımı

8. Bölüm: Bu bölümde Swagger kullanımını, RESTful API için doküman oluşturmayı ve Swagger üzerinden CRUD işlemleri yapmayı göreceğiz.

7. Spring Boot – Postman İşlemleri

7. Bölüm: Bu bölümde hazırladığımız uygulamayı test etmek için Postmanla CRUD işlemleri yapacağız. Postman, milyonlarca...

6. Spring Boot – CRUD Örneği

6. Bölüm: Bu bölümde, Spring Web ve Spring Data ile RESTful Webservisi üzerinden, CRUD (Ekleme, Okuma, Güncelleme, Silme) işlemleri yapacağız.

5. Spring Boot – Konfigürasyonlar

5. Bölüm: Bu bölümde, oluşturduğumuz örnek uygulama için gerekli olan; port, veritabanı, log vb. temel konfigürasyonları yapacağız. CRUD işlemleri yapacağımız bir sonraki...

Popular categories

Bir Cevap Yazın

Recent comments