7. Spring Boot – Postman İşlemleri

-

7. Bölüm: Bu bölümde hazırladığımız uygulamayı test etmek için Postmanla CRUD işlemleri yapacağız.

Postman, milyonlarca yazılımcının kullandığı ücretsiz sürümü de olan bir uygulamadır. API’ler üzerinden test ve monitör etmek için kullanılan bir “rest client”ıdır. Bilmeyenlerimiz için kullanımı linktedir.

Bir önceki bölümde uygulamamızı yayına almıştık. Şimdi controllerda verdiğimiz yolu da önüne yazarak, localhost:9090/api adresi üzerinden işlemlerimizi yapalım. Önce aşağıdaki gibi Header kısmındaki Accept ve Content-Type alanlarına application/json değerlerini gireceğiz.

POST İŞLEMİ

Aşağıdaki görseldeki seçili alanlara dikkat ederek bu JSON örneğinde olduğu gibi alanları doldurarak ekleyebilirsiniz:

{
  "title": "Deneme Başlık",
  "content": "Deneme İçerik"
}

PUT İŞLEMİ

Aşağıdaki görseldeki seçili alanlara dikkat ederek bu JSON örneğinde olduğu gibi ID’nizi ve düzenlemek istediğiniz alanları vererek güncelleyebilirsiniz:

{ 
  "id": 5,	
  "title": "Test Başlığı",
  "content": "Test Başlığı"
}

GET İŞLEMİ

Get işlemini sol üst menüden GET’i seçerek yapabilirsiniz. Bizim örneğimizde; localhost:9090/api/ üzerinde tüm kayıtları, localhost:9090/api/1 şeklinde id’yi vererekte tek tek listeleyebiliriz.

Bir sonraki bölümde Swagger kullanımını inceleyeceğiz.

Share this article

Recent posts

9. Spring Boot – Yayına Alımı

9. Bölüm: Bu bölümde uygulamayı derlemeyi ve yayına inceleyeceğiz. Bu bölüm, bu serinin son yazısıdır. Faydalı olması dileği ile.. Başarılar dilerim.

8. Spring Boot – Swagger Kullanımı

8. Bölüm: Bu bölümde Swagger kullanımını, RESTful API için doküman oluşturmayı ve Swagger üzerinden CRUD işlemleri yapmayı göreceğiz.

7. Spring Boot – Postman İşlemleri

7. Bölüm: Bu bölümde hazırladığımız uygulamayı test etmek için Postmanla CRUD işlemleri yapacağız. Postman, milyonlarca...

6. Spring Boot – CRUD Örneği

6. Bölüm: Bu bölümde, Spring Web ve Spring Data ile RESTful Webservisi üzerinden, CRUD (Ekleme, Okuma, Güncelleme, Silme) işlemleri yapacağız.

5. Spring Boot – Konfigürasyonlar

5. Bölüm: Bu bölümde, oluşturduğumuz örnek uygulama için gerekli olan; port, veritabanı, log vb. temel konfigürasyonları yapacağız. CRUD işlemleri yapacağımız bir sonraki...

Popular categories

Bir Cevap Yazın

Recent comments