Yapay Zekâ Nedir?

Yapay Zekâ’ya Giriş

Yapay zekâ birçok uzmanlık dalını bünyesinde barından çok kapsamlı bir kavramdır ve birkaç cümle ile anlatılabilecek basit bir şey değil, bir bilim dalıdır.

Yapay Zeka, bir bilgisayar programcısı için giriş konuları olan, makine öğrenmesi ve derin öğrenme kısımlarından ibaret değildir. Bu alanda ilerlemek ve iyi bir başlangıç yapmak isteyen yazılım geliştiricilere Dr. Şadi Evren Şeker‘in, kendimde çok faydalandığım Udemy eğitimini öneririm.


Yapay Zekâ Nedir?

Tanım

Yapay zekâ, bilgisayar kontrolündeki bir yazılımın veya nesnenin faaliyetlerini doğadaki zeki canlılara benzer biçimde yerine getirme kabiliyetidir.

Yapay zekâ çalışmaları genellikle insanın düşünme yöntemlerini analiz ederek benzeri yapay yönergeleri geliştirmeye yöneliktir.

Açıklama

İdealize edilmiş bir yaklaşıma göre yapay zekâ, insan zekâsına özgü olan algılama, öğrenme, çoğul kavramları bağlama, düşünme, fikir yürütme, sorun çözme, iletişim kurma, çıkarımsama yapma ve karar verme gibi yüksek bilişsel fonksiyonları veya otonom davranışları sergilemesi beklenen yapay bir işletim sistemidir.

Uygulama alanları

Yapay zekanın uygulama alanlarının bazı örnekleri şu şekildedir:

  • Önerici sistemler: Kullanıcıların geçmiş davranışlarına dayanarak yeni içerik önerilmesi. Örneğin, sosyal medya sitelerinde yeni arkadaş, mağazalarda başka bir ürün, gazetede başka bir haber önerileri.
  • Makine çevirisi: Bir dilde ifade edilen cümleyi farklı bir dile çevirmek. Örneğin, Google TranslateMicrosoft Tercüman ve Yandex.Çeviri gibi çevrimiçi araçlar.
  • Sinyal işleme: Ses ve görüntü gibi sinyallerin işlenerek bilgi çıkarımı. Örneğin, yüz ve ses tanıma.
  • Prosedürel içerik üretimi: Rassal yöntemler kullanarak yapay içerik üretme. Örneğin, üretimsel müzik ve video oyunlarında prosedürel dünyalar.
  • Regresyon analizi: Geçmiş verilere dayanılarak bir değişkenin gelecekteki değerinin tahmin edilmesi. Örneğin, ekonomik öngörüler, üretim miktarı öngörüleri gibi.

Yapay zekâ’nın tarihçesine ve biraz daha detaylı bilgiye Wikizero dan ulaşabilirsiniz.


Kaynakça:

  1. Vedat Yıldırım, Şubat 2019, Dr. Mert Bal ile Yapay Zekâ Söyleşisi
  2. Wikizero
  3. NTV Bilim Dergisi

Bir Cevap Yazın